
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 13.208 mm |
| Width | 13.208 mm |
| Termination | Press-Fit, Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Number of Pins | 5 |
| Height | 13.208 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 250 V |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 2.5 mm |
| Insulation Resistance | 1 GΩ |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 4.535924 g |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2.5 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Orientation | Right Angle |
| Color | Natural |
| Number of Contacts | 5 |
| Connector Type | Header |
| Wire/Cable Gauge | 22 AWG |
| Number of Positions | 5 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Polyamide |
| Fastening Type | Detent |
| Contact Resistance | 10 mΩ |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
